
‘Het is mooi als jongeren ontdekken dat ze zelf wat kunnen bijdragen’
Anouk Duba (Serve the City)
Anouk Duba is sinds 2024 projectcoördinator en jongerencoach bij Serve the City, een initiatief dat de stad een beetje mooier maakt door het organiseren van vrijwilligerswerk ten bate van kwetsbare Amsterdammers. Ze zijn een schakel tussen de vele sociale initiatieven in de stad en de mensen die graag vrijwilligerswerk willen doen. Voor jongeren hebben ze een speciaal traject bij Serve the City Young, hier zet Anouk zich voor in. Kort gezegd begeleidt ze jongeren bij het vinden van vrijwilligerswerk en helpt ze hen het zo leuk mogelijk te maken.
Nieuwe energie
Jongeren voegen echt wat toe aan de initiatieven waar ze aan de slag gaan, aldus Anouk. Daardoor ontstaat er een wisselwerking tussen de organisatie die extra menskracht en nieuwe energie ontvangt, en de jongeren die hun zelfstandigheid, zelfvertrouwen en communicatieve vaardigheden ontwikkelen. Bij verzorgingstehuizen is dit goed te merken. Eenzame ouderen krijgen meer aandacht en medewerkers vinden hun werk leuker met zo veel jonge mensen om zich heen. ‘‘Bijvoorbeeld meneer Kees,’’ vertelt Anouk, ‘‘Hij kwam zijn kamer niet meer uit, omdat hij er geen zin meer in had. Toen ging een jongere daar spelletjes spelen en kwam hij weer naar beneden om te schaken.’’
Uit je bubbel
Anouk vindt het leuk om de jongeren te zien groeien tijdens het traject. ‘‘Jongeren hebben nog heel veel te leren. Een kleine ontdekking kan veel verandering brengen.’’ Dat wil Anouk graag aan jongeren meegeven: ‘‘Ga het maar doen!’’ Met die houding stappen jongeren ook sneller uit hun bubbel. Door het vrijwilligerswerk spreken ze mensen buiten hun bubbel en ontdekken ze dat hun vooroordelen vaak helemaal niet kloppen. Daarnaast merkt ze ook dat jongeren zich soms zorgen maken om de wereld door alles wat ze zien op social media. Door hen te betrekken bij het sociale werkveld kan ze hen laten zien hoeveel positiviteit daar heerst. ‘‘Het is mooi als jongeren ontdekken dat ze zelf wat kunnen bijdragen aan het oplossen van problemen in de maatschappij. Dat geeft hoop en kracht.’’
Eyeopener
Zelf heeft Anouk ook veel geleerd tijdens haar werk. Ze heeft communicatie gestudeerd en is gaandeweg het sociale werkveld ingerold. ‘‘Er werken hier allemaal positieve mensen die naar een ander omkijken, niet op geld maar op de mens gericht.’’ In die wereld kan ze iedereen een kans geven door het hen gewoon te laten proberen, dat was een echte eyeopener. Door haar baan heeft Anouk veel participatieprojecten ontdekt en overal bruist het van liefde! Inmiddels gaat ze zelf in haar vrije tijd op pad om – als hobby – Amsterdamse kookinitiatieven te bezoeken.
Gezichten van de Amstelhoven
Het Bijbels Museum houdt kantoor in de Corvershof, onderdeel van de Amstelhoven in Amsterdam. In de online mini-tentoonstelling Gezichten van de Amstelhoven, gemaakt in samenwerking met en voor de mensen uit deze panden, vertelt het museum wat hen inspireert. De presentatie is mogelijk dankzij financiële steun van de Protestantse Diaconie Amsterdam en Stichting Rotterdam.
Deze foto voor Gezichten van de Amstelhoven is gemaakt door Mais Shourbaji. De portretten hangen in de alleen voor medewerkers en hun gasten toegankelijke Kas van de Corvershof.

