Rondleiding door WIJS!

Wies Blomjous-Maillette de Buy Wenniger

Rondleiding door WIJS!

Exclusief voor deelnemers aan de Rozenkruis Inspiratiemiddag en andere geïnteresseerden geeft Carolien Croon, directeur Bijbels Museum, op zondag 21 juni 2026 een gratis rondleiding door de tentoonstelling WIJS! Fotografie Ilvy Njiokiktjien in Fotogalerie De Gang in Haarlem.

Datum & locatie

Datum: Zondag 21 juni 2026
Tijd: 15.00 tot 15.45 uur
Locatie:
Fotogalerie De Gang, Grote Houtstraat 43, 2011 SC Haarlem
Reserveren: Niet nodig – entree gratis.

Oude zwarte man in grijze trui met zijn handen op zijn borst; foto Ilvy Njiokiktjien
Baltus Pierau
Oude grijze vrouw met bril en zwart-wit vest
Aagje Nicolaas-Van der Plank

80-Plussers zelf aan het woord

Het Bijbels Museum presenteert in de fototentoonstelling WIJS! Fotografie Ilvy Njiokiktjien een diverse groep van wijze 80-plussers. Bij de foto’s, portretten op groot formaat, is hun verhaal te lezen. Ouderen krijgen vaak te maken met seniorisme, waaronder met leeftijdsdiscriminatie. In de media domineren vooral de negatieve kanten van ouderdom óf worden ouderen voorgesteld als ‘eeuwig jong’. In de praktijk blijkt oud zijn en oud worden complexer én avontuurlijker. Een mens kan zich tot op hoge leeftijd blijven ontwikkelen, zo blijkt uit de verhalen. En iedereen, hoe oud ook, levert een bijdrage aan zijn of haar omgeving. Bijbels Museum laat in WIJS! ouderen zelf aan het woord en wil met de foto’s van Ilvy Njiokiktjien bijdragen aan een positief en veelzijdig beeld van oud zijn en oud worden.

Ilvy Njiokiktjien

Ilvy Njiokiktjien (41) is een maatschappelijk geëngageerde fotograaf met een voorliefde voor ouderen. Zij initieerde samen met VII-fotografen Ed Kashi en Sara Terry een project waarin circa 140 fotografen van over de hele wereld verbeelden hoe tegen 2030 wereldwijd 1 op de 6 mensen ouder zal zijn dan 60 jaar, een van de meest fundamentele demografische verschuivingen in de geschiedenis van de mensheid. Eerder documenteerde ze in I Am Because We Are – Cohousing as a Solution intergenerationeel wonen: met veranderingen in de liberale verzorgingsstaat van het land en de verwachting dat senioren langer thuis blijven wonen, is de belangstelling voor gemeenschappelijk wonen groeiend.

In WIJS! – een initiatief van het Bijbels Museum – probeert Ilvy wijsheid zichtbaar te maken, te vangen wat een lang leven met mensen kan doen. Oud worden betekent voor de geportretteerden vooral flexibel zijn en jezelf blijven ontwikkelen, zien wat nog wél mogelijk is en daar van genieten, omgaan met veranderingen, tegenslagen soms en ook jezelf aanvaarden zoals je bent. Hoe gingen de ouderen om met de grote en kleine gebeurtenissen in hun lange levens? Wat gaf hen kracht? En zijn zij wijs? Bepaal het zelf na het lezen van hun verhalen. Een ding is zeker, hun veerkracht en zelfinzicht zullen inspireren.